Zadaj pytanie on-line
Strona głównaPoradnik
Newsletter
Facebook Messenger

Poradnik

Na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

  1. Próba, cecha
  2. Rozmiary pierścionków, obrączek, jak zmierzyć, dobrać rozmiar
  3. Konserwacja srebra
1. Próba. O co tak naprawdę chodzi?
 
Kupując biżuterię, świadomość tego jaką ma próbę do zupełne minimum jakie powinniśmy znać. A więc, co to takiego. Można powiedzieć że próba pokazuję jakiej jakości jest wyrób. A dokładniej. Jakiej jakości jest materiał z jakiego jest wykonany. Bez względu na to czy jest to biżuteria złota, srebrna czy z platyny, każdy z tych materiałów ma jakąś próbę. Wszystkie wyroby jubilerskie wykonane z metali szlachetnych (złota, srebra, platyny), wykonane są z ich stopów z innymi metalami. To ile w tej mieszance jest czystego złota (srebra) mówi nam próba. Próba jest wartością wyrażoną w promilach. Jeden promil to jedna tysięczna pewnej wartości. Przykład, jeśli w wyrobie byłoby 50% czystego srebra miałby on próbę 500.
 
> Skąd mam wiedzieć że biżuteria jest tej próby za którą płacę?
 
Wiarygodności i czystości próby pilnuje Urząd Probierczy. Specjalny organ administracji państwowej sprawdzający czy biżuteria odpowiada normom czystości. Urząd probierczy wykonuje badanie czystości kruszcu i na jego podstawie wybija na wyrobie tzw. cechę probierczą. czyli znaczek autentyczności. Wzory urzędowych cech probierczych są ujednolicone i mogą być nanoszone na biżuterię tylko przez uprawnione do tego urzędy.
 
> Próba Wzór cechy
 

> Zestawienie polskich znaków i cech probierczych. Litery występujące w cechach określają lokalizację urzędów probierczych : A - Białystok, B - Bydgoszcz, G - Gdańsk, H - Chorzów, K – Kraków, L - Łódź, P - Poznań, V - Wrocław, W - Warszawa, Z - Częstochowa :

 
>  A jeśli biżuteria niema cechy probierczej?
 
Według przepisów nie wszystkie wyroby w metali szlachetnych muszą być cechowane.
Nie ma obowiązku cechowania biżuterii złotej do 1g i biżuterii srebrnej do 5g. Warto jednak wiedzieć, że każdy, nie tylko jubiler może oddać biżuterię do Urzędu Probierczego, aby sprawdzić czystość próby.

> Pewność i gwarancja.
 
Firmy zajmujące się wytwarzaniem i obrotem biżuterii z metali szlachetnych, są wpisane do ewidencji tzw. Znaku imiennego. Co to oznacza dla mnie? Znak imienny to symbol umieszczany na biżuterii przez jej wytwórcę. Znak imienny jest niepowtarzalny, niezmienny i przypisany do konkretnej firmy. Jest jak podpis autora. Znak imienny zatwierdzany jest przez Główny Urząd Miar dzięki czemu wiadomo że jest niepowtarzalny. W razie jakichkolwiek wątpliwości łatwo sprawdzić kto jest autorem.

 

 

> Co warto wiedzieć o wyrobach srebrnych?
 
W biżuterii srebrnej cena nie jest tak istotna. W porównaniu do złota srebro jest znacznie tańsze.   Dzięki temu można stosować więcej czystego srebra w biżuterii. Jest jeszcze jeden powód. Biżuteria  w niskich próbach, lub posrebrzana, czasami może powodować odczyn alergiczny na skórze. Zdarza się to niezwykle rzadko. Ale lepiej nosić biżuterię wysokiej próby 925.

 

 Użytkownik Allegro
98.00% Pozytywnych komentarzy
Typ
Ostatnie
7 dni
Ostatnie
30 dni
Wszystkie
Pozytywne
0
2
65
Negatywne
0
0
1
Zgodność przedmiotu z opisem
Kontakt ze Sprzedającym
Koszt wysyłki
Pokaż listę aukcji
Przejdź do panelu Kreator
Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Akceptuję