Na co zwrócić uwagę przy zakupie.
- Próba, cecha
- Rozmiary pierścionków, obrączek, jak zmierzyć, dobrać rozmiar
- Konserwacja srebra
1. Próba. O co tak naprawdę chodzi?
Kupując biżuterię, świadomość tego jaką ma próbę do zupełne minimum jakie powinniśmy znać. A więc, co to takiego. Można powiedzieć że próba pokazuję jakiej jakości jest wyrób. A dokładniej. Jakiej jakości jest materiał z jakiego jest wykonany. Bez względu na to czy jest to biżuteria złota, srebrna czy z platyny, każdy z tych materiałów ma jakąś próbę. Wszystkie wyroby jubilerskie wykonane z metali szlachetnych (złota, srebra, platyny), wykonane są z ich stopów z innymi metalami. To ile w tej mieszance jest czystego złota (srebra) mówi nam próba. Próba jest wartością wyrażoną w promilach. Jeden promil to jedna tysięczna pewnej wartości. Przykład, jeśli w wyrobie byłoby 50% czystego srebra miałby on próbę 500.
> Skąd mam wiedzieć że biżuteria jest tej próby za którą płacę?
Wiarygodności i czystości próby pilnuje Urząd Probierczy. Specjalny organ administracji państwowej sprawdzający czy biżuteria odpowiada normom czystości. Urząd probierczy wykonuje badanie czystości kruszcu i na jego podstawie wybija na wyrobie tzw. cechę probierczą. czyli znaczek autentyczności. Wzory urzędowych cech probierczych są ujednolicone i mogą być nanoszone na biżuterię tylko przez uprawnione do tego urzędy.
> Próba Wzór cechy
> Zestawienie polskich znaków i cech probierczych. Litery występujące w cechach określają lokalizację urzędów probierczych : A - Białystok, B - Bydgoszcz, G - Gdańsk, H - Chorzów, K – Kraków, L - Łódź, P - Poznań, V - Wrocław, W - Warszawa, Z - Częstochowa :
> A jeśli biżuteria niema cechy probierczej?
Według przepisów nie wszystkie wyroby w metali szlachetnych muszą być cechowane.
Nie ma obowiązku cechowania biżuterii złotej do 1g i biżuterii srebrnej do 5g. Warto jednak wiedzieć, że każdy, nie tylko jubiler może oddać biżuterię do Urzędu Probierczego, aby sprawdzić czystość próby.
> Pewność i gwarancja.
Firmy zajmujące się wytwarzaniem i obrotem biżuterii z metali szlachetnych, są wpisane do ewidencji tzw. Znaku imiennego. Co to oznacza dla mnie? Znak imienny to symbol umieszczany na biżuterii przez jej wytwórcę. Znak imienny jest niepowtarzalny, niezmienny i przypisany do konkretnej firmy. Jest jak podpis autora. Znak imienny zatwierdzany jest przez Główny Urząd Miar dzięki czemu wiadomo że jest niepowtarzalny. W razie jakichkolwiek wątpliwości łatwo sprawdzić kto jest autorem.
> Co warto wiedzieć o wyrobach srebrnych?
W biżuterii srebrnej cena nie jest tak istotna. W porównaniu do złota srebro jest znacznie tańsze. Dzięki temu można stosować więcej czystego srebra w biżuterii. Jest jeszcze jeden powód. Biżuteria w niskich próbach, lub posrebrzana, czasami może powodować odczyn alergiczny na skórze. Zdarza się to niezwykle rzadko. Ale lepiej nosić biżuterię wysokiej próby 925.